Broloppet

Det blev som sagt inget Stockholm Marathon för min del i år, men när jag såg ett anslag på jobbet om Broloppet över Öresundsbron så kunde jag inte låta bli att höra efter hur mycket av anmälningsavgiften på 440:- som jobbet var villig att betala. Alltihop, blev svaret. Jaha, sa jag, anmäl mig då! :)

Den 13 juni kommer halvmaratonloppet att äga rum och jag har redan varit ute två rundor för att försöka hinna komma i form.

Strax under 36 minuter på min vanliga sexkilometersrunda igår blev 2½ minut bättre idag.

Det ska bli riktigt skoj att delta i detta storlopp (med mina ögon sett) och förhoppningsvis ger det blodad tand till fortsatt träning och Stockholm Marathon nästa år!

Ses vi på bron?


Andra blogganteckningar i kategorin Sport/Min maratonträning.

Onsdag 2004-05-12 20:09
7 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Var är Hey Joe?

Jag kunde inte låta bli att skratta högt när jag surfade in på Stationsvaktens blogg tidigare idag och såg bilden som han kallar Ett musikaliskt möte. Men jag undrar var Hey Joe tagit vägen.


Andra blogganteckningar i kategorin Humor.

Tisdag 2004-05-11 18:35
2 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Nyupptäckt musik, del III

Efter de två anteckningarna Musik på nätet och Mer musik då jag skrivit om utländsk musik så ville jag den här gången hitta lite ny svensk musik.

Via en Google-sökning på mp3 lyssna hittade jag skivbolaget Labrador och här hittade jag en hel del bra svensk pop. Douglas Heart, Lasse Lindh, Acid House Kings, Ronderlin mfl.

Jag kollade också in en del av den musik som jag tidigare länkat till i bladlöss-arkivet att jag skulle kolla upp. Hittade ingenting av intresse där.

Eftersom jag sett en del blogganteckningar (hittar dem inte nu) om Raymond och Maria så har jag lyssnat in mig på deras två videor senaste tiden. Jag hade lite svårt för deras handklapp och vardagstexter i början, men när jag röstade till Tracks tidigare idag upptäckte jag till min förvåning att Ingen vill veta var du köpt din tröja med just Raymond och Maria var en av de låtar jag röstade på.

Jag beställde lite musik också idag. Oscar III´s EP O3 (jag har tidigare skrivit om Oscar III här) och Elin Sigvardssons singel A person called she. (Elin Sigvardsson skriver jag om här).

För övrigt så har ni väl inte missat att Mine som jag tidigare skrivit om här bland annat, har börjat blogga?



Andra blogganteckningar i kategorin Musik.

Måndag 2004-05-10 18:38
2 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Så har det hänt..

Tidigare har jag lite halvstolt kunnat skryta med att jag aldrig kört på ett djur. Visst, jag fick en igelkott mellan hjulen en gång, men inte under hjulen vilket är en enorm skillnad för igelkotten.

Igår när jag var på väg hem från en kompis efter att ha sett VM-finalen i ishockey dök det plötsligt upp ett rådjur på vägen. Trots skrikande däck och en hastig undanmanöver lyckades jag inte undvika kollisionen helt. Rådjuret fick sig en smäll allra längst bak men verkar ha klarat sig bra. Jag hittade det i alla fall inte när jag vände och körde tillbaka för att leta efter det.

Att jag träffade väldigt långt bak på rådjuret bekräftades av märkena på bilen. Det syntes bara lite spår allra längst ut på stötfångaren.

Andra blogganteckningar i kategorin Livet.

Måndag 2004-05-10 12:26
6 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Helg

Det är helg och jag är på väg mot Lund för grillning i glada vänners lag. Imorgon blir det Malmöbesök.

-Varför har du inga skor i din blogg?
-Klacklös i Tiden

-Varför har du ingen kalkon i din blogg?
-Klucklös i Tiden

-Varför har du ingen kyckling i din blogg?
-Kläcklös i Tiden

Andra blogganteckningar i kategorin Livet.

Fredag 2004-05-07 16:36
4 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Mp3-listan vecka 19

Dimbodius - Until the end

Edwyn Collins - A girl like you

Elin Sigvardsson - For years, for you

Elin Sigvardsson - Where to start

Elin Sigvardsson och Mikael Wiehe - Hard rain´s a-gonna fall

Fool´s Garden - Take me

Jimi Hendrix - All along the watchtower

Jojje Wadenius - Kalles Klätterträd

Kent - Dom andra

Gyllene Tider - Dansar inte lika bra som sjömän

Lars Winnerbäck - Bussen från stan

Presidents of the United States of America - Peaches

Sparklehorse - Someday I will treat you good

Suburbian Kids With Biblical Names - Love will

The Mighty Mighty Bosstones - The impression that I get

??? - Dansar inte lika bra som sjömän

??? - Men där var ingen älg

??? - Not for eternity


Andra blogganteckningar i kategorin Musik/MP3.

Torsdag 2004-05-06 21:22
2 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Nytt krypto

Okej, lite svårare den här gången (om man inte heter Håkan :) )

Vad står det nedan?

F O J K Ö N W Å C W N O S Q

Andra blogganteckningar i kategorin Övrigt.

Torsdag 2004-05-06 21:21
4 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Kod

Jag läser Kodboken av Simon Singh just nu och därför har jag gjort mitt eget lilla krypto. Vem löser detta inte alltför svåra problem? Frågan är alltså vad som står nedan.

21 35 39 57 58 76 91 104 118 145 152 167 181 193 222 241 246 264 268 273 293 313 314

Andra blogganteckningar i kategorin Övrigt.

Torsdag 2004-05-06 17:20
4 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Mer musik

Igår skrev om jag om ny musik jag hittat och det tänkte jag fortsätta med idag.

Via Sonic hittar jag Johan Jacobssons bäst-just-nu-lista på vilken bland annat bandet Suburban Kids With Biblical Names hamnat. Här hittar man två låtar att ladda ner och det låter inte så dumt faktiskt även om inspelningskvalitén är en smula ojämn.

En sökning på "Suburban Kids With Biblical Names" på Google avslöjar bland annat att bandet spelats i P3 och att Maria på 45RPM skrivit om bandet tidigare. Fast någon information om bandet får jag inte.

Istället surfar jag in på Five foot two records som jag upptäckte igår och kollar upp fler av bolagets artister.

Hittar bara låtar att ladda ner med ytterligare en av artisterna; The Muffs. Klickar man in sig på Muffs Media och sedan Audio så hittar man ett tiotal låtar och det låter helt okej. Svängig rock a la Hole. Det verkar som om Five foot two records gillar Hole och Courtney Love för ni minns väl vad jag skrev om Anna Waronker från igår? Jo, att hon påminde om just Courtney Love.

Får se vad jag hittar härnäst.

Andra blogganteckningar i kategorin Musik.

Onsdag 2004-05-05 21:04
0 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Musik på nätet

Nu ska vi se om jag lyckas följa vägarna tillbaka till Blind Hönas anteckning om bandet Persephone´s Bees.

Jag klickade in mig på
bandets hemsida för att ladda ner de två låtar som Jonas skrivit om på Blind Höna.

När jag gjort detta läser jag site + design by Jonathan Krop på förstasidan. Av någon anledning får jag för mig att Jonathan är fotograf (kanske för att hans namn står under bilden på bandet, vad vet jag?) och blir nyfiken på honom.

Därför gör jag en sökning på hans namn på Google och hittar hans sida Atomic Pop Monkey.

Upptäcker att han designat en hel del musiksajter och klickar in på ett skivbolag vars namn verkar intressant; Five foot two records.

Jag klickar in mig på skivbolagets artister och ser att Anna Waronker är en av artisterna. Jag känner till henne lika lite som de andra tre artisterna, men klickar in mig på hennes officella hemsida där jag hittar några mp3-klipp från hennes senaste album.

Det låter rätt okej, påminner en hel del om Courtney Love.

Nä, nu ska jag gräva vidare efter mer musik och precis som Jonas gillar jag att det finns så mycket okänt att hitta där ute.

Andra blogganteckningar i kategorin Musik.

Tisdag 2004-05-04 22:17
0 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Visa äldre anteckningar -- Visa nyare anteckningar