Tack för festen!

Kan man begära mer av ett EM-slutspel i fotboll? Ja, kanske att Sverige skulle gått något steg längre men med tanke på att det var EM-vinnarna Spanien och bronsmedaljörerna Ryssland som spelade bort oss så finns det ingen större anledning att klaga på resultatet. Spelet kanske..

Men när till och med finalen präglas av anfallsglad fotboll (och hur mycket sprang Torres egentligen!?) så måste jag säga att den överträffade mina förväntningar.

Grattis Spanien! Ni var nog bäst genom hela turneringen, trots Hollands imponerande gruppspel.

Andra bloggar om: , , , ,

Andra blogganteckningar i kategorin Sport.

Söndag 2008-06-29 23:00
0 kommentarer.
Skriv en kommentar!



No shit, Sherlock!? del IV

Det var väldigt längesedan jag skrev något under kategorin No shit, Sherlock!? men när jag läser artikeln om Robert Mugabes valseger i Zimbabwe så kan jag inte låta bli.

Det står nämligen

"Valet i Zimbabwe var inte fritt och rättvist"

No shit, Sherlock!?

Tidigare anteckningar i serien:
[No shit, Sherlock!? del III]
[No Shit, Sherlock!? del II]
[No shit, Sherlock!?]

Andra bloggar om: , ,


Andra blogganteckningar i kategorin No shit, Sherlock!?.

Söndag 2008-06-29 17:03
0 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Mina C64-prylar



Jag köpte min första Commodore 64 den 31 januari 1989. Min senaste köpte jag på Tradera den 4 februari. Det mesta har legat nerpackat men efter ett besök på IKEA igår där jag bland annat köpte en bokhylla har jag nu samlat det mest i hyllan istället.

Den innehåller nu bland annat en C128D, tre C64 (en trasig), en fyra bandstationer, nio joysticks, två diskettstationer, två modem, en MPS1000-skrivare, två The Final Cartridge III, massor av böcker, tidningar, sladdar och andra tillbehör.

Dessutom har jag en C64 + diskettstation och joysticks stående i vardagsrummet. Och till detta en helsikes massa kasetter och disketter med spel förstås.

Andra bloggar om: , , , , , , , ,

Andra blogganteckningar i kategorin Livet.

Söndag 2008-06-29 16:52
1 kommentarer.
Skriv en kommentar!



20 fel i fotbolls-EM

Aftonbladet listar 20 fel som begåtts under fotbolls-EM. En kul lista tycker jag. Här kommer ett fel till, nämligen mitt tips om hur det slutar i finalen mellan Tyskland och Spanien ikväll. Tyskland vinner, 1-0.

Andra bloggar om: , , , , ,

Andra blogganteckningar i kategorin Sport/Fotbolls-EM 2008.

Söndag 2008-06-29 16:43
2 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Vad är klockan? Två!




Andra bloggar om: ,

Andra blogganteckningar i kategorin Livet.

Söndag 2008-06-29 13:35
0 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Jag såg inte VM-finalen igår

Jag skrev här att jag hade planer på att se VM-finalen i fotboll från 1958 som SVT sände igår kväll, men det kom annat emellan.

Senare:
HD´s tv-recensent gillade exprimentet med nutida kommentatorer till en gammal match.

Andra bloggar om: , , , , , , ,


Andra blogganteckningar i kategorin Livet.

Söndag 2008-06-29 01:20
0 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Gårdagens demonstration mot FRA i Göteborg

Igår demonstrerade folk mot FRA-lagen i flera städer. Mest folk verkar demonstrationen i Göteborg ha lockat eftersom det är den tidningarna tar upp. Men längst ner i artikeln som länkas ser jag att ett hundratal demonstrerat här i Malmö och att det hela avlöpte lugnt trots att den demonstrationen saknade tillstånd. Skönt att mina farhågor inte besannades.


Senare:

Sydsvenskan har en kort artikel om demonstrationen i Malmö som lockade ett hundratal.

Andra bloggar om: , , ,


Andra blogganteckningar i kategorin Övrigt/Politik/FRA.

Söndag 2008-06-29 01:18
0 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Dagens notering

Antal kaniner jag såg under min och Elins promenad i Bulltofta: 53.

Andra bloggar om: , , ,

Andra blogganteckningar i kategorin Livet.

Lördag 2008-06-28 17:16
1 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Kändisars Födelsedagar!

De senaste dagarna har jag börjat lägga in lite nya kändisar i mitt kändisfödelsedagsregister igen så nu har jag uppnått två nya milstolpar där. Dels finns det mer än 5000 kändisfödelsedagar och dels har varje månad mer än 400 födelsedagar.

Idag fyller förresten bland andra Joe Labero 45 år, John Cusack 42 år och Hasse Alfredsson 77 år.

Andra bloggar om: , , , , ,


Andra blogganteckningar i kategorin Kändisar.

Lördag 2008-06-28 14:40
0 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Inte heller Robert Lindstedt får åka till OS

Det är inte bara Veronica Wagner som stoppats från OS trots att hon klarat OS-kvalgränserna. På SvD läser jag att även dubbelspelaren i tennis Robert Lindstedt har stoppats.

Och som skribenten på SvD säger så är det faktiskt inte otroligt att en spelare som är rankad kring plats 40 kan vinna en turnering (som OS). Då är det betydligt svårare att vara 800 meterslöpare och ha ett personbästa kring 40:e plats och kunna nå en pallplats.

Robert Lindstedt är för övrigt född och uppvuxen i min hemstad Båstad.

Andra bloggar om: , , , , ,

Andra blogganteckningar i kategorin Sport.

Lördag 2008-06-28 14:29
0 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Visa äldre anteckningar -- Visa nyare anteckningar