Best goal ever
Om ett youtubeklipp har rubriken Best goal ever, har setts över 3½ miljon gånger och dessutom fem stjärnor i betyg så måste det vara något alldeles speciellt.Avgör själv.
Andra bloggar om: sport, fotboll, mål, best goal ever, youtube, filmklipp
Andra blogganteckningar i kategorin Sport.
Fredag 2008-06-06 11:20
2 kommentarer.
Skriv en kommentar!
Det tog bara drygt fem år..
Ända sedan jag blev klar med första versionen av mitt egenhändigt ihopknåpade publiceringsverktyg för den här bloggen så är det en sak som inte blivit gjort. Månadsarkivet till vänster har inte uppdaterats automatiskt.Därför har det oftast kommit efter då jag långa perioder inte bloggat särskilt frekvent på Klocklös.
Men nu har jag äntligen blivit klar med automatisk uppdatering av arkivet och dessutom lagt in en räknare för att se hur mycket jag bloggat under de olika månaderna. Drygt 5½ år tog det..
Så här ser listan över de 10 mest bloggade månaderna ut just nu:
1. Augusti 2003 81 anteckningar
2. Mars 2003 75 anteckningar
3. Maj 2005 69 anteckningar
4. Oktober 2005 68 anteckningar
5. Juni 2003 61 anteckningar
6. Juni 2005 58 anteckningar
6. Maj 2003 58 anteckningar
8. Mars 2005 57 anteckningar
9. Januari 2004 56 anteckningar
10. Februari 2004 54 anteckningar
Jag noterar också att jag varje månad under januari 2003 - maj 2004 bloggade i genomsnitt minst en gång per dag. Alltså 17 månader i streck! Efter maj 2004 har det också hänt 17 månader. Fast det är ju under drygt fyra år förstås. Vi får se om juni 2008 blir den första månaden sedan februari 2007 som jag bloggar mer än en gång per dag i genomsnitt.
Andra bloggar om: statistik, blogga, månadsarkiv
Andra blogganteckningar i kategorin Bloggvärlden/Min blogg.
Fredag 2008-06-06 10:26
1 kommentarer.
Skriv en kommentar!
De 10 snyggaste svenska målen
På SvD.se kan man se de 10 snyggaste svenska mästerskapsmålen genom tiderna enligt Jan Majlard. Jadå, Zlatans klack från EM 2004 är med, Brolins mål mot England i EM 1992 är med och så klart har både Kenneth Andersson och Martin Dahlin fått med mål på listan.Vilket mål som var snyggast? Gå in och kolla via länken ovan. Alla tio mål kan ses via youtubeklipp på sidan.
Man kan också rösta vilket mål de tycker är snyggast och just nu leder Kurre Hamrins solomål mot Västtyskland i semifinalen i VM 1958. Den 24 juni är det 50 år sedan!
Förresten, glöm inte att tippa i mitt Blogg-EM-tips!
Andra bloggar om: sport, fotboll, mål, Kurre Hamrin, Martin Dahlin, Kenneth Andersson, Zlatan, Thomas Brolin. Intressant
Andra blogganteckningar i kategorin Bloggvärlden.
Fredag 2008-06-06 09:56
0 kommentarer.
Skriv en kommentar!
Snabb fotbollsmatch!
Jag avslutar dagens bloggande med något som måste vara världens snabbaste fotbollsmatch.[Via: Prylfeber]
Mina övriga fotbollsanteckningar idag:
[Saker man vill se (eller inte) i EM]
[Global Fussball ok]
[Blogg-EM-tipset!]
Andra bloggar om: fotboll, robotar, fotbollsmatch, sport
Andra blogganteckningar i kategorin Sport.
Torsdag 2008-06-05 22:55
0 kommentarer.
Skriv en kommentar!
En sån vill jag ha!

En sån här mackapär skulle man haft! Man kopplar in den i USB-porten och sen håller den reda på hur snabbt man skriver och hur många ord man skriver. Hastighetsmätare och trippmätare fast till datorn. Fast jag skulle vilja ha ett tidtagarur också, ett som kollar hur lång tid det tar att skriva alfabetet. Undrar om jag skulle kunna komma ner på 1.6 sekunder igen?
Hursomhelst, det är väl bara en tidsfråga innan Coolstuff tar in den här hastighetsmätaren.
Läs mer här!
[Via: Prylfeber]
Andra bloggar om: hastighetsmätare, dator, usb, prylfeber, coolstuff
Andra blogganteckningar i kategorin Internet.
Torsdag 2008-06-05 22:40
0 kommentarer.
Skriv en kommentar!
Svenska tecken i url:en
I oktober är det fem år sedan (enligt den här anteckningen) som tecknen å,ä,ö,ü och é godkändes i .se-adresser.Anteckning som länkas ovan skrev jag under sommaren 2003 och gissade då att detta skulle innebära att såna adresser som www.monsteras.se och www.horby.se skulle försvinna. Vad har hänt sen dess?
Tja, adresserna till de båda kommunerna skrivna med svenska tecken är så klart uppköpta, men funkar de? Nej. Inte med mitt IE6 i alla fall. (Firefox funkar.) Men de gamla stavningarna är de som gäller fortfarande. Jag hade alltså inte behövt vara orolig sommaren 2003. Fem år sedan lever både Monsteras och Horby kvar och det syns inga (svenska) tecken på att det skulle förändras.
Andra bloggar om: Mönsterås, Hörby, monsteras, horby, svenska tecken, url
Andra blogganteckningar i kategorin Internet.
Torsdag 2008-06-05 21:56
0 kommentarer.
Skriv en kommentar!
Saker man vill se (eller inte) i EM
Så här i fotbolls-EM-tider vill jag plocka fram en gammal godbit som jag postade som bladlöss-länk för några år sedan.Snacka om fotbolls-tabbar!
Kolla in filmen här.
Andra bloggar om: humor, fotboll, tabbar, fotbollstabbar, filmklipp
Andra blogganteckningar i kategorin Sport.
Torsdag 2008-06-05 21:49
2 kommentarer.
Skriv en kommentar!
Missat jubileum!
I förrgår fyllde mitt och Jonas gemensamma projekt Song of the day fem år, något både han och jag missade att uppmärksamma.Fast sajten är lite på dekis. Många spamkommentarer.
Är inte spam lite grand som damm?
Damm i bokhyllan, spam på sajten. Jag ser likheter.
Andra bloggar om: jubileum, Song of the day, spam, damm
Andra blogganteckningar i kategorin Internet/Mina sidor.
Torsdag 2008-06-05 21:40
0 kommentarer.
Skriv en kommentar!
Global Fussball ok
Fotbolls-EM börjar som bekant på lördag och som uppladdning ger jag er den kanske bästa fotbollslåten genom alla tider: Global Fussball ok med Tyskarna från Lund.Andra bloggar om: sport, fotboll, youtube, musikvideo, Tyskarna från Lund, Global Fussball ok
Andra blogganteckningar i kategorin Musik.
Torsdag 2008-06-05 17:05
2 kommentarer.
Skriv en kommentar!
Blogg-EM-tipset!
Succén är tillbaka!Ska Henrik vinna igen? Kommer han ens att vara med och försöka försvara sin titel? Kommer Grekland att försvara sin titel? Frågorna är många. Vem har svaren?
Så här gör du för att tippa:
Tippa resultaten i samtliga gruppmatcher (som jag gjort nedan).
Rätt resultat ger fem poäng. Rätt tecken (1,X eller 2 baserat på resultatet) ger två poäng. Har du inte rätt resultat men rätt antal mål för ena laget får du ytterligare en poäng oavsett om du har rätt tecken eller inte.
Vinnaren kommer att få ett litet pris och hamnar flera på samma poäng vinner den som prickat in flest rätta resultat. Skulle det vara lika även där vinner den som först rapporterade sitt tips till mig.
För att vara med måste jag ha fått kännedom om ditt bloggade tips före lördagen den 7 juni klockan 18.00. Detta gör du genom att kommentera denna anteckning.
Använd gärna också etiketten Blogg-EM-tips på bloggar.se. Då är det lättare för andra tippare att hålla reda på ditt tips.
1. Schweiz - Tjeckien 1-1
2. Portugal - Turkiet 2-1
3. Österrike - Kroatien 1-2
4. Tyskland - Polen 0-1
5. Rumänien - Frankrike 0-2
6. Holland - Italien 0-1
7. Spanien - Ryssland 2-1
8. Grekland - Sverige 0-0
9. Tjeckien - Portugal 0-2
10. Schweiz - Turkiet 0-0
11. Kroatien - Tyskland 2-2
12. Österrike - Polen 0-2
13. Italien - Rumänien 3-1
14. Holland - Frankrike 1-2
15. Schweiz - Portugal 1-2
16. Turkiet - Tjeckien 0-0
17. Sverige - Spanien 0-2
18. Grekland - Ryssland 0-2
19. Österrike - Tyskland 1-4
20. Polen - Kroatien 2-3
21. Holland - Rumänien 2-1
22. Frankrike - Italien 0-2
23. Grekland - Spanien 0-3
24. Ryssland - Sverige 1-2
Lycka till!
Andra bloggar om: Sport, fotboll, fotbolls-EM, blogg-EM-tips, Intressant
Andra blogganteckningar i kategorin Sport/Fotbolls-EM 2008.
Torsdag 2008-06-05 16:41
16 kommentarer.
Skriv en kommentar!