Arboga - Rögle 1-3

Det blev en ny välbehövlig seger för Rögle igår efter att Arboga besegrats med 3-1. Seger var välbehövlig i och med att alla andra lag som Rögle tampas med om kvalserieplatserna också vann. Hårdast var det för Skellefteå som låg under med 0-2 mot Nybro efter den första perioden. När matchen var slut hade Skellefteå vunnit sedan Magnus Wernblom gjort 4-3 med en(!) sekund kvar av matchen.

Andra blogganteckningar i kategorin Sport/Rögle.

Måndag 2006-01-16 14:02
0 kommentarer.
Skriv en kommentar!



GP skriver om bloggar

GP: Börja blogga - steg för steg
GP: Bli känd - och kanske rik!
GP: Fröken J bloggar anonymt
GP: Karin bloggar med namn och bild
GP: Kolla själv på testbloggarna

Andra blogganteckningar i kategorin Media/Tidningar.

Söndag 2006-01-15 03:42
0 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Jag kan inte simma

Jag kan inte simma. Och eftersom klockan är 03.12 i skrivande stund så kan jag inte sova heller. Eller jo, jag kan simma, men inte bra. Jag vet inte hur många somrar jag gick på simskola när jag var liten utan att få kläm på det. Jag minns att jag någon gång på gymnasiet simmade (vanligt hederligt bröstsim) åtminstone en halvtimme i ett streck, men jag fixade säkert inte mer än tio längder. Jag var/är inte snabb.

Jag gick och la mig klockan elva igår fredag. Låg och läste en stund innan jag släckte lampan och somnade. Vaknade strax innan fyra. Klarvaken och törstig. Gick upp och drack och gick och la mig igen till ingen nytta. Läste ut Bloggtider, boken med bland andra Erik som författare, innan jag försökte somna om igen vid sex. Klockan blev åtta innan jag gav upp försöket och steg upp och åkte iväg och handlade frukost.

Vid elva i förmiddags slog tröttheten till och jag gick och la mig och sov tre timmar.

Kanske är det därför jag inte kan somna nu? Eller är det för att jag legat och tänkt på att jag inte kan simma? Kan du simma?

Andra blogganteckningar i kategorin Livet.

Söndag 2006-01-15 03:17
3 kommentarer.
Skriv en kommentar!



AIK - Rögle 1-2

Rögle tog en viktig bortaseger mot AIK igår (eller i förrgår egentligen, klockan har passerat midnatt ser jag) och drog därmed ifrån i jakten på den fjärde kvalserieplatsen.

Rögle gjorde sitt 2-1-mål i tredjeperioden och även om AIK pressade på och var nära kvittering så kunde Rögle hålla undan.

I och med segern har Rögle nu fem poäng och en match mindre spelad till godo på femman Almtuna.

Andra blogganteckningar i kategorin Sport/Rögle.

Söndag 2006-01-15 00:06
0 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Nisse Hults historiska snedsteg

Idag var det premiär för Nisse Hults historiska snedsteg i SVT, en serie jag sett framemot eftersom Johan Glans spelar huvudrollen.

Det fanns en hel del kul saker och jag skrattade högt flera gånger. Bödeln som inte förstår hur giljotinen fungerar och bara har manualen på franska eller när Anckarström, den stackars grannen ropar genom väggen "Man ska vara tyst när man sover!" Skitkul!

Jag läste på Aftonbladets Tyck till vad andra tyckte om serien och de flesta var överens om att det var kul. Jag fick mig ett gott skratt även när jag läste dessa kommentarer då en lydde som följer:

"Skrattade så jag tjöt.Grannarna måste trott att jag tappat förståndet helt och hållet! :) Kanonkul,verkligen!
Toppbetyg 5 getingar!!!!"


Getingar delas ut av Expressen, inte Aftonbladet. :)

Andra blogganteckningar i kategorin Media/TV.

Lördag 2006-01-14 23:36
1 kommentarer.
Skriv en kommentar!



GP-poesi

Visst är det lite poesi över den här rubriken?

GP: Gott om örn mellan Orust och Tjörn

Andra blogganteckningar i kategorin Media/Tidningar.

Lördag 2006-01-14 16:18
0 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Gretzky är den störste

Jag upptäckte en ny och välskriven blogg idag: Anna von Achtersnurra.

Hon har bland annat skrivit om hur man beskriver Wayne Gretzkys storhet som hockeyspelare vilket var en historia jag inte hört tidigare.

Andra blogganteckningar i kategorin Sport.

Lördag 2006-01-14 14:50
0 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Fem sjuka fotbollsmål

Det är fredagen den 13:e idag vilket tydligen ska betyda otur.

Otur kan man ju verkligen inte säga att de här målskyttarna har.

Fem sjuka mål!

Via: Gånte

Andra blogganteckningar i kategorin Sport.

Fredag 2006-01-13 17:06
2 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Växjö - Rögle 3-3

Rögle tappade återigen en 3-1-ledning borta mot Växjö. I förra bortamatchen vände Växjö 1-3 till 4-3 under den sista kvarten. Igår förvandlade man 1-3 till 3-3 under samma tidsperiod, sista målet inslaget med 35 sekunder kvar i spel sex mot fyra.

Redan imorgon är det match igen, den här gången mot AIK borta.

För övrigt läser jag att Rögle får ny sportchef i år när nuvarande marknadschefen Roger Hansson tar över.

Andra blogganteckningar i kategorin Sport/Rögle.

Torsdag 2006-01-12 14:30
2 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Fler vårtecken

Även Günther har vårtecken att rapportera om. Snön håller för övrigt på att smälta i min del av världen.

Andra blogganteckningar i kategorin Livet.

Onsdag 2006-01-11 13:35
4 kommentarer.
Skriv en kommentar!



Visa äldre anteckningar -- Visa nyare anteckningar