Guld till Stefan Holm!!
Stefan Holm tvingades upp på höjdar han inte varit i närheten av i sin karriär för att bärga det enda guld han saknade. Precis som Carolina Klüft så hade han tidigare vunnit OS, EM och VM utomhus, samt VM inomhus.Ryssen Rybakov klarade 2.38 i andra försöket sedan både han och Stefan Holm varit felfria upp till 2.36 (som Holm stod över). När även Holm klarade 2.38 (nytt personligt rekord!) så åkte ribban upp på 2.40 som Holm tog i andra försöket.
Därmed är han den som hoppat högst i förhållande till sin egen längd (+59 cm) samt den tionde hopparen genom tiderna att klara höjden.
Stort grattis, Stefan!
UPDATE!
hakke skriver också om guldet.
Siv också.
Andra blogganteckningar i kategorin Sport.
Söndag 2005-03-06 20:03
Skriv en kommentar!
Kommentarer:
1. Jerry (Hemsida)
Ja, vad skall man säga om den mannen?! Han är en otrolig idrottsman! Jag vråålade så mitt minsta barn vaknade...hehe
2005-03-06 22:19
2. Daniel Olovsson (minmening.com - tankar i tiden)
Jag tror det är få som faktiskt inser hur högt 2.40 egentligen är. Jag har själv klarat 1.80 när jag var lite yngre och det räcker gott och väl för mig :) Inte för att jag vann någon tävling mot slutet precis då alla var en del centimetrar längre jag, men det var kul att testa på.
Hur högt hoppar DU då Mats? :P
2005-03-07 05:18
3. Mats Andersson (Klocklös i Tiden)
Jerry: Hade jag haft någon minsta hade h*n också vaknat. :) Grannarna borde ha hört mig både på 2.38 och 2.40. :)
Daniel: 1.53 är mitt pers. Det retar mig lite grand att jag aldrig kom högre då min far klarade 1.54 (med dykstil) :)
2005-03-07 09:03