Årets grammisnomineringar

Jag har bestämt mig för att fortsättningsvis bara använda Klocklös i Tiden som blogg, även när det handlar om musik eller evenemang, något jag tidigare skrivit om på min musikblogg.

Därför hamnar den här anteckningen om grammisnomineringarna här istället.

Grammisnomineringarna offentliggjordes idag och de här blev nominerade i de olika klasserna:

Årets Låt: (borde väl heta Årets singel med tanke på Gyllene Tiders dubbla låtar)
Raymond & Maria: Ingen vill veta vart du köpt din tröja
Lena Philipsson: Det gör ont
Nic & The Family: Hej hej Monika
Gyllene Tider: Tuffa tider/Sten vid en sjö i en skog
Shirley Clamp: Min kärlek

Årets Pop Kvinnlig:
Anna Ternheim
Lena Philipsson
Marit Bergman
Sophie Zelmani
Stina Nordenstam

Årets Pop Manlig:
Christian Walz
Thomas Di Leva
Jens Lekman
Mattias Alkberg BD
Tomas Andersson Wij

Årets Popgrupp:
Alcazar
Deportees
Gyllene Tider
Melody Club
Raymond & Maria

Årets Rockalbum (solo):
Kristofer Åström
Lars Winnerbäck
Nicolai Dunger
Stefan Sundström
Ulf Lundell

Årets Rockgrupp:
Sahara Hotnights
Silverbullit
Teddybears STHLM
The Hives
The Soundtrack Of Our Lives

Årets Kompositör:
Anna Ternheim
Christian Walz & Ollie Olson
Marit Bergman
Per Gessle
Stina Nordenstam

Årets Textförfattare:
Anna Ternheim
Jens Lekman
Lars Winnerbäck
Marit Bergman
Tomas Andersson Wij

Årets Producent:
Christain Walz
Johan Forsman & The Soundtrack Of Our Lives, Lars Halapi
Pelle Gunnerfeldt & The Hives
Teddybears STHLM & Phat Fabe

Årets Barnalbum:
Anders & Putte: Mycket känsliga bitar
Djungeltrumman: Arne Alligator
Doris & Knäckebröderna: Budfirman Bums
Hasse Alfredsson: Babar och kattresan
Pettsonsånger med Bröderna Slut: Pannkakstårtan

Årets Folkmusik:
Ale Möller Band
Bazar Blå
Ellika Frisell
Johan Hedin & Gunnar Idestam
Jonas Knutsson & Johan Norberg

Årets Hip Hop/Soul:
Damn!
Embee
Infinite Mass
Ison & Fille
Promoe

Årets Hårdrock:
Dismember
Entombed
Europe
In Flames
The Hellacopters

Årets Jazz:
Goran Kajfes
Kulllrusk
Putte Wickman & Jan Lundgren
Rigmor Gustafsson And The Jacky Terrasson Trio
The Torbjörn Zetterberg Hot Five

Årets Klassiska Ensemble:
Cecilia Zilliacus/Johanna Persson/Kati Raitinen
Harmony Of Voices Charpentier
Radiokören
Stockholm Saxophone Quartet
Susanne Rydén Och Stockholms Barockensemble

Årets Klassiska Solo:
Anne Sofie Von Otter
Christian Lindberg
Fredrik Ullén
Göran Söllscher
Henrik Frendin

Årets Klubb/Dans:
Andreas Tilliander
Da Buzz
Guidelines
Hird
Stonebridge

Årets Schlager/Dansband:
After Dark
Benny Anderssons Orkester
Lill-Babs
Shirley Clamp
Vikingarna

Årets Visa:
Allan Edwall
Marie Bergman
Mikael Wiehe
Nina Ramsby & Martin Hederos
Torkel Rasmusson och Kjell Westling

Årets Öppen Kategori:
Alice Babs & Nisse Linds Hot-Trio
Anders F Rönnblom
Blacknuss
Stefan Nilsson
Titiyo

Årets Nykomling:
Ana Johnsson
Anna Ternheim
Deportees
Jens Lekman
Raymond & Maria

Årets Album:
Christian Walz: Paint By Numbers
Marit Bergman: Baby Dry Your Eye
Stina Nordenstam: The World Is Saved
The Hives: Tyrannosaurus Hives
The Soundtrack Of Our Lives: Origin Vol.1

Årets Artist:
Gyllene Tider
Lena Philipsson
Marit Bergman
The Hives
The Soundtrack Of Our Lives

Andra blogganteckningar i kategorin Musik.

Torsdag 2004-12-16 20:20
Skriv en kommentar!

Kommentarer:



4. Mats Andersson (Klocklös i Tiden)

Du verkar vara inne på norsk musik för tillfället. :)

2004-12-20 22:02

3. Magnus

Japp
När du ändå är igång så kolla in dessa oxå:
http://www.kingsofconvenience.com/

2004-12-19 16:56

2. Mats Andersson (Klocklös i Tiden)

Nej, det är inget namn som verkar bekant. Du menar att jag borde kolla upp henne alltså? :)

2004-12-19 12:46

1. Magnus

Apropå artister i all allmänhet så har du hört Margaret Berger ?`Still och Chameleon är ganska bra.

2004-12-19 12:39

Skriv en kommentar
Namn:
Epostadress:
URL till din hemsida:
Hemsidans namn:
Fyll i
alfabetets
sista bokstav:

Använd inte A HREF-taggen för att länka!
Om du inleder url:en med http:// så blir den automatiskt en länk.

Kom ihåg min info